Svoboda a demokracie

středa 12. leden 2011 17:23

  Dvě jednoduchá slova, dva mnohovrstvé významy, dvě slova, jejichž frekvence je čím dál častější a jejich význam čím dál zamlženější. Nebo ne? Co myslíte vy?

 

    Slovo svoboda a pojem svoboda si každý z nás nejspíše vykládá po svém. Jen se zamyslete a za chvíli přijdete na to, že úsloví o tom, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého platí téměř absolutně. Jen s tím rozdílem, že si často představujeme, že ta moje ( naše, národní, evropská, křesťanská, třídní, individuální, kolektivní.......) svoboda by se jaksi měla dále rozšiřovat, že by měla nabývat na významu, že si jí ti ostatní dostatečně neváží a vůbec. Také slýcháme,  že nám ji často kdosi ohrožuje, že tedy v zájmu této svobody ( a demokracie, na to nezapomeňte) bychom měli ( my lidé, občané, spiritisté, abstinenti, kuřáci, vyznavači jógy, sportovci, kuželkáři, ženy, muži, děti, bílí, černí, muslimové, cikáni, členové ODS, TOP 09, VV, KDU, demokrati, republikáni, homosexuálové, hráči pokeru a tisíce jiných známých i neznámých) nějak donutit ty druhé ( viz seznam) aby kus té svobody přenechali nám, protože.......

Jenomže v tom je ten problém. Proč vlastně by někdo omezil svou svobodu v můj( náš atd) prospěch. A ejhle, je tu to druhé slovo a pojem.

  Přece v zájmu demokracie. Přece není demokratické někomu něco upírat, něco mu zakazovat, nakazovat a tím mu omezovat svobodu, to je přece totalita, omezování osobní svobody, přežitek, náboženské dogma, přežitek atp. a kolo se uzavírá a jsme zase na začátku.

   Faktická poznámka : Náš český výraz pro muže či ženu, kteří nejsou registováni v nějakém oficiálním svazku ( manželském, partnerském) je svobodný muž, svobodná žena. V čem jsou svobodnější než ti druzí?

  

Stanislav Procházka

Stanislav Procházka

Stanislav Procházka

O praktickém uplatňování ekonomického myšlení ( naši předci by řekli selského rozumu). O svých myšlenkách a také o představách, jak by se mohla utvářet naše (?) budoucnost.

Vystudovaný ekonom a stále aktivní důchodce. Domnívám se, že mohu i mladší geenraci sdělit řadu svých náhledů na praktický živit. Totéž dělám pro svou nyní již rozsáhlou rodinu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Ekonomie dobra a zla