Definice bohatství

čtvrtek 5. červenec 2012 21:23

 Trochu se rozvíjí doskuze o tom, zda bohatí(tedy ti, co mají příjem nad 100000,00Kč měsíčně)mají platit t.zv. daň z bohatství z částky přesahující těch sto tisíc ve výši cca 7 %. Podle řady přispěvovatelů do r§zných blogů to jsou jen zbohatlíci, co si nakradli. Podle jiných se vracíme k zabavování majetku atd. 

  Nedalo mi to a zjistil jsem si, kolik je u nás milionářů. Budete se divit, ale je nás 80 %. Podle Sčítání domů a bytů za rok 2011 je bytů a domů v soukromých rukou( byty v osobním vlastnictví, byty družstevní, byty v rodinných domech) celkem 80,38 % a jen 19,62 % je bytů nájemních.

  Může snad někdo tvrdit, že majitel bytu či domu není milionář? A to nepočítám počet aut. Těch je u nás cca 7,5 milionu. Kde jsou tedy ti chudáci, kterým po zaplacení daní nezbyde ani na jídlo?

   Chdíte do supermarketu? Dívali jste se na to jak lidé nakupují? Kam ty plné vozíky vozí? Do aut a jedou pak celých 2-5 km domů, do těch svých soukromých domů a bytů, kde sepisují spisky, jak jsou na tom ěpatně a že ti BOHATCi jim už lezou krkem. Podle Statistické ročenky za r.2009 bylo na soukromých účtech fyzických osob uloženo celkem 1,8 bilionu Kč, spočítejte si, kolik je to na každého z občanů Česka.

    Ano, jsou mezi námi chudí. Podle EU je v Česku cca 8-10% chudých či směřujících k chudobě.Kde je ta hranice chudoby, to nevím, ale asi to nebude těch 80% majitelů.

    A tady je problém. Podle ekonomů NERV je nejlepší zdanit majetek, ten neuteče a nedá se zfixlovatjeho jsoucnost. Barák nebo byt buď máš nebo nemáš a vše je zapsáno. Takže my, bohatí (80%) budeme platit těm chudákům, aby mohli bydlet v nájemním a to nájemné ani neplatit, protože na něj nemají. A teď kontrolní otázka?

    Bydlí v nájemních bytech jen chudí? Nejsou to také i ti, co berou přes těch  sto táců?

 

Stanislav Procházka

Stanislav Procházka

Stanislav Procházka

O praktickém uplatňování ekonomického myšlení ( naši předci by řekli selského rozumu). O svých myšlenkách a také o představách, jak by se mohla utvářet naše (?) budoucnost.

Vystudovaný ekonom a stále aktivní důchodce. Domnívám se, že mohu i mladší geenraci sdělit řadu svých náhledů na praktický živit. Totéž dělám pro svou nyní již rozsáhlou rodinu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Co právě čtu

  • Ekonomie dobra a zla